Tradycyjne, szeroko stosowane podejście do eksperymentowania wymaga zmiany jednego czynnika w czasie, przez co proces eksperymentowania jest nieefektywny, niepraktyczny, prowadzi do sub-optymalizacji systemu i nie jest w stanie opisać skomplikowanych relacji między parametrami procesu (interakcji).
Alternatywą do tradycyjnego podejścia są planowane eksperymenty (ang. Design of Experiments, DOE), które w sposób systematyczny i strukturalny pozwalają na zrozumienie relacji przyczynowo-skutkowej w procesach, dzięki czemu stają się najefektywniejszą metodą rozwiązywania problemów.
DOE pomaga w:
- identyfikacji najważniejszych czynników i ich wpływu na proces/produkt (relacja przyczyna-skutek)
- zrozumieniu interakcji między czynnikami (efekt jednego czynnika jest zależny od ustawienia innego czynnika)
- ustaleniu poziomów czynników, przy których wydajność procesów/produktów jest optymalna (w celu z minimalną zmiennością)
- zrozumieniu wpływu zakłóceń na proces/produkt i uodpornienie się na te zakłócenia (np. warunki otoczenia, zmienność surowca)
SIGMA Value pomaga klientom realizować planowane eksperymenty poprzez:
Planowanie eksperymentu
- Facylituję zespół składający się z osób z różnych dyscyplin związanych z produktem lub procesem w celu określenia najodpowiedniejszej metryki charakteryzującej problem, czynników do zbadania oraz ich poziomów.
- Na tym etapie określany jest też rodzaj odpowiedniego rodzaju eksperymentu (screening, optymalizacja lub badania odpornościowe, ang. robust design)
Wybór planu eksperymentu
- Rozważamy odpowieni plan eksperymentu w celu zmaksymalizowania informacji względem zasobów (ilość prób, czas, czynniki ciężkie do zmiany)
Uruchamianie zaplanowanych testów
- Przeprowadzenie testów zgodnie z planem jest niezbędne
- W razie potrzeby służę pomocą w nadzorowaniu eksperymentu
Analizę wyników
- Dzięki statystycznej analizie wyników z eksperymentu wyciągamy wspólnie wnioski i definiujemy następne akcje
Weryfikację
- Weryfikacja obejmuje walidację najlepszych ustawień poprzez przeprowadzenie kilku kolejnych serii eksperymentalnych w celu potwierdzenia, że proces funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami i wszystkie cele są realizowane